Webbinarier
Här kan du ta del av AllAgeHubs inspelade webbinarier
Ett par gånger per termin anordnar AllAgeHub webbinarier som är öppna för alla intresserade. Webbinarierna sker via Teams och har olika innehåll kopplat till välfärdsteknik och digitalisering.
AI-baserat bedömningsstöd inom myndighetsutövning inom funktionsstödsverksamhet
Den 28 november 2024 höll Cornelia Björk en presentation om resultatet från ett nyligen avslutat projekt som handlar om hur AI-teknik kan användas som stöd i handläggningsprocesser inom funktionsstödsverksamhet.
Välfärdsteknik för personer med demens
Föreläsning av Antonio Tseridis, universitetslektor vid Institutionen för informationsteknologi vid Högskolan i Borås, om hur välfärdsteknik ska vara en del av lösningen för hur vård och omsorg i framtiden ska kunna hjälpa personer med demens.
Införande och användning av GPS-larm inom kommunal vård och omsorg.
Catharina Gillsjö, professor projektledare för Skaraborgs Hälsoteknikcentrum och Hanife Rexhepi, docent och projektledare vid Högskolan i Skövde presenterar ett pågående projekt som har till syfte att studera införande och användning av GPS-larm inom vård och omsorg samt utveckla en evidensbaserad arbetsmetod för implementering av GPS-larm.